Kõige lihtsamad helmintid (ussid) inimestel

Tänapäeval on laialt levinud paljudest algloomadest ja helmintidest põhjustatud haigused. Selliste vaevuste ohtu ei seleta mitte ainult tüsistused ja organismi talitlushäired, milleni inimestel põhjustavad algloomad ja ussid, vaid ka haiguse diagnoosimise keerukus, mis tuleneb sümptomite sarnasusest erinevate mitteparasiitide vaevustega.

Helmintid ja algloomad põhjustavad:

 • seedetrakti talitlushäired (kõhukinnisus, kõhulahtisus, oksendamine);
 • naha allergilised reaktsioonid;
 • keha üldine mürgistus;
 • lihas- ja liigesvalu;
 • dehüdratsioon.

Diagnostilise vea ja ebapiisava ravikuuri määramise vältimiseks, mis parimal juhul on lihtsalt ebaefektiivne ja halvimal juhul võib põhjustada tüsistusi, on vaja täpselt kindlaks määrata helmintide tüüp ja nakkuse aste. keha koos nendega.

Algloomade helmintidega nakatumise viisid

inimese algloomade parasiidid

Kõik ussid sisenevad kehasse väljastpoolt. Sama on ka kõige lihtsamate helmintidega. Keskkonnas elavad nad pinnases, veekogudes. Lisaks pesemata kätele, ebakvaliteetsete toodete söömisele, võite nendega nakatuda ka kodus, kontaktis kandjaga.

Mis tahes nakkuse peamine mehhanism on enamasti suukaudne-fekaalne, see tähendab, et inimene neelab lihtsalt usside munad koos toidu, veega, harvemini tekib nakatunud putukate hammustamisel helmintiainfektsioon.

Kõige lihtsamad inimestel elavad ussid kuuluvad üherakuliste organismide klassi. Infektsiooni nimetatakse protozooosiks. Sõltuvalt invasiooni tüübist ja astmest võib haiguse kulg olla raske, põhjustades isegi patsiendi surma.

Milliseid helminte nimetatakse algloomadeks?

Lihtsamatel helmintidel võib olla konstantse kujuga keha (ripslased ja lipukesed) ja muutuv - amööbi särav esindaja. Nende mõõtmed on väga väikesed ja ulatuvad 4-5 mikromeetrist 1-3 millimeetrini. Sageli on nende mikroorganismide rakus mitu tuuma. Pseudopood, ripsmed ja lipud toimivad liikumisorganitena. Paljunemisprotsess, olenevalt liigist, toimub pooleks jagamisel või keerulisel seksuaalsel meetodil.

Ebasoodsate välistingimuste eest kaitsmiseks ja edasiseks levikuks võivad kõige lihtsamad helmintid muutuda tsüstiks, mis on kaitsva membraaniga kaetud rakud. See võimaldab neil soodsasse keskkonda sattudes muutuda liikumatust tsüstist aktiivseks olekuks.

Sagedased on olukorrad, kus kandja keha ei märka isegi lihtsamaid helminte, mis selles parasiteerivad. Muudel juhtudel põhjustab invasioon peremehe surma. Näiteks mõned Aafrika antiloopide liigid on trüpanosomatiidide püsivad "meistrid". Ja neid helminte kandva tsetse-kärbse hammustus võib neid nakatada ja põhjustada unehaigust, mis on teadaolevalt eluohtlik.

Enim uuritud algloomade helminte

Lipuliste klassi kuuluvad parasiidid inimkehas:

algloomade parasiit giardia
 1. Giardia on parasiit, mis elab tavaliselt selgroogsete (inimeste ja loomade) soolestikus, sapiteedes, maksas. Neid saab edasi kanduda toidu, vee ja muude tegurite kaudu. See algloomade rühm põhjustab sellist haigust nagu giardiaas - seedetrakti, nimelt peensoole funktsionaalne häire. Paljudel Giardiasse nakatunud patsientidel ei esine ilmseid sümptomeid.
 2. Leishmania on kõige lihtsamad helminteed, mida sääsed kannavad. Pärast putukate hammustamist on inimesel suurem tõenäosus haigestuda leishmaniaasi. Haiguse tunnusteks on naha, limaskestade ja mõnede siseorganite kahjustused, sageli saavad haiguse tunnusteks palavik ja aneemia.
 3. Trüpanosomatiidid on algloomad, mida levitavad putukad. Nakatumisel põhjustavad nad trüpanosoomiaasi. Sellel haigusel on pikk kulg. Sõltuvalt trüpanosomatiidide tüübist on mõjutatud erinevad süsteemid ja organid.
 4. Amoeba düsenteeria parasiteerib soolestikus. Invasioon viiakse läbi 4-tuumalise tsüsti kujul. Kuigi düsenteeria amööbi leidub peaaegu kõikjal, registreeritakse kõige sagedamini nakatumise juhtumeid troopilistes maades. Amööb on inimesel sellise algloomade nakkusliku haiguse nagu amööbias põhjus. Haiguse kliiniline pilt on haavandiline koliit, mida iseloomustavad retsidiivid ja ägenemised. Esineb ka amebiaasi soolevälise vormi juhtumeid – need algloomade helminteed kanduvad soolestikust teistesse organitesse ja isegi nahka. Haiguse viimast vormi nimetatakse naha amebiaasiks – tuharatel ja kõhukelmes on ilmsed haavandilis-nekrootilised nähud.
 5. Trihhomonaasid põhjustavad trihhomonoosi. Praegu on uuritud mitmeid Trichomonase alamliike. Soolestik, mille parasiitide piirkond on jämesooles ja helmint ei kahjusta soolestikku palju. Urogenitaalsüsteemi Trichomonas parasiitide piirkond, nagu nimest näha - Urogenitaalsüsteem. Nakatumine toimub seksuaalselt. See algloomade alamliik on sellise haiguse nagu trihhomonoos põhjustaja. See nakkushaigus avaldub urogenitaalsüsteemi põletikuna. Suu Trichomonas parasiteerib suuõõnes, ei kujuta endast ohtu inimesele.

Algloomade sporofüütide liike esindavad malaariaplasmoodium ja koktsiidid:

 1. Malaaria Plasmodium, mida levitavad sääsed ja põhjustab malaariat, on lihtsaim mikroorganism. See parasiteerib veres. Selle parasiidiga nakatunud malaaria avaldub järgmiste sümptomitena: hüpokroomne aneemia, palavik, elundite, nagu maks ja põrn, suurenemine.
 2. Koktsiidid on algloomad, kes elavad paljude loomade sooleepiteelkoes. Mitmed koktsidialiigid on sellise haiguse nagu koktsidioosi põhjustajad. Inimestel esineb see haigus kerge joobeseisundi ja gastroenteriidi või enteriidi nähtustega.

Ripslased: balantidia. See jämesooles elavate algloomade eraldumine on sellise haiguse nagu infusioonidüsenteeria (balantidiaas) põhjus.

Algloomade helmintide diagnoosimine ja ravi

Väga sageli, kui helmintide esinemine kehas toimub ilma sümptomiteta, ei diagnoosita haigust pikka aega. Invasiooni saab kahtlustada spetsiifiliste sümptomite järgi ning seda saab tuvastada ainult laboratoorsete testide abil, mis hõlmavad väljaheidet, uriini, veri, erinevatest elunditest ja süsteemidest punktsiooniga saadud vedelikke.

Meditsiinipraktikas on algloomade invasiooni raviks üldpõhimõtted:

 • parasiidivastased ravimid;
 • mittesteroidsed põletikuvastased ravimid;
 • võõrutusravimid;
 • sekundaarse bakteriaalse infektsiooni ilminguga, kitsa sihtmärgiga antibiootikumid.

Spetsiifilise ravi määrab arst, lähtudes algloomade helminti tüübist ja invasiooni astmest.