Inimese naha all elavad parasiidid

nahaalune parasiit inimestel

On mitmeid algloomi, mis võivad eksisteerida ainult peremeesorganismis. Enamiku jaoks on peamiseks kandjaks inimesed. Ja pärast inimkehasse tungimist võivad need olendid elada kõikjal, kuid nahaaluseid parasiite peetakse kõige levinumaks. Just nemad toovad kaasa kõige ebameeldivamad hetked, sealhulgas tüsistuste tekkimine, ja seetõttu on esimeste nakkusnähtude korral vaja konsulteerida arstiga.

Naha all elavate parasiitide tüübid

Lihtsamad, mille peamiseks kandjaks on inimene, jagunevad kahte põhirühma:

 1. Nahaline
 2. Subkutaanne.

Esimene hõlmab selliseid putukaid nagu: täid, kirbud, lutikad. Nad elavad inimese juustes ja nahal, toituvad tema verest ja on võimelised kandma mitmesuguseid ohtlikke haigusi. Kuid siiski peetakse nahaparasiite vähem ohtlikuks kui nahaaluseid. Viimased, kes elavad inimese nahas, mitte ainult ei toitu selle rakkudest, vaid kasvatavad selle sees ka oma järglasi. Seetõttu on inimestel nahaparasiitidega palju keerulisem toime tulla kui nahaparasiitidega.

Inimese naha all elab palju algloomi ja helminte, mis võivad viia mitmesuguste haiguste tekkeni, näiteks:

 • Filariaas
 • Drakunkuliaas
 • Schistosomiasis
 • Ankylostomiaas
 • Tsüstitserkoosi
 • Sügelised.

Ja kõige ebameeldivam selle juures on see, et sageli on väga raske õiget diagnoosi panna, kuna selliste haiguste sümptomid meenutavad sageli tavalist allergilist reaktsiooni. Järelikult kulub dermatooside ravimiseks väga kaua aega.

Selleks, et teil oleks aimu, millised nahaalused parasiidid võivad inimesel esineda ja kuidas see avaldub, kaaluge kõigi ülalnimetatute nakatumise märke.

Filariaas

See liik meil ei ela, kuid Aafrikat, Lõuna-Ameerikat ja Aasiat külastades on neil kerge nakatuda. Nakatumine tekib siis, kui inimest hammustab verdimev putukas, näiteks sääsk. Mis puutub inkubatsiooniperioodi, siis seda tüüpi dermatooside korral võib see ulatuda 7 aastani.

urtikaaria kui subkutaansete parasiitide sümptom

Selle parasiit-nahahaiguse esmased sümptomid on sageli kerge palavik ja nõgestõbi ning neid sageli eiratakse.

Ja alles mõne aasta pärast hakkab nahk ilmuma:

 • haavandid
 • Tüükad
 • sõlmed
 • paapulid.

Aja jooksul võib tekkida ekseem. Mõnel juhul võib nendega kaasneda kerge halb enesetunne, peavalud, palavik, mis võimaldab järeldada, et patsiendil on tekkinud filariaas. Seda haigust põhjustavad filamentsed nematoodid.

Kuid kui abinõusid ei võeta õigeaegselt, võivad parasiit-nahahaigused põhjustada tüsistusi artroosi ja nägemishäirete kujul.

Nakatumist aitab vältida sääsetõrjevahendite kasutamine. Töödeldes sellega avatud nahapiirkondi ja kaitstes end seeläbi verdimevate putukate hammustuste eest, kaitsete end filariaasi nakatumise eest.

Drakunkuliaas

Seda haigust põhjustavad ümmargused nahaalused helmintid - meriussid. Nende inimese naha all elavate parasiitide täiskasvanud isendid võivad ulatuda üle meetri pikkuseks. Selle liigi eripäraks on see, et nende kandjana ei saa olla mitte ainult inimene, vaid ka koduloomad: kassid, koerad. Neid parasiite leidub kõige sagedamini Kesk-Aasias.

nahaalune uss parasiit guinea worm

Guinea usside vastsed sisenevad inimkehasse toorest, töötlemata vett süües. 2 nädala pärast alustavad nad oma teekonda läbi kandja keha ja 1, 5 kuu pärast tungivad nad nahaalustesse piirkondadesse. Vastsest areneb täiskasvanuks alles aasta pärast.

Rishta nakkuse sümptomeid on raske segi ajada mõne teise haigusega. Esialgu ilmub nahale jalgade piirkonda piklik paistes piirkond, mis meenutab väikest pitsi. Seejärel moodustub selle asemele mull, mille sees on helminti munad. Ja kui vesi satub sisse, siis see lõhkeb, võimaldades uutel vastsetel keskkonda siseneda.

Kui te ei alusta haiguse õigeaegset ravi, ilmnevad tüsistused järgmisel kujul:

 • Liigeste põletik
 • Gangreen
 • Sepsis, mis on põhjustatud nahale tekkinud abstsessidest.

Mis puutub võitlusse selle inimese nahaparasiidi vastu, siis see seisneb selle eemaldamises nahakudedest. Pealegi võib see protsess kesta mitu päeva, kui patsiendi kehas parasiteerib suur isend. Ainus tingimus on mitte ussi murda.

Drakunkuloosiga nakatumise vältimiseks peate jooma ainult desinfitseeritud vett ja ärge ujuge avatud vees.

Schistosomiasis

Seda haigust põhjustavad ka helmintid. Nad elavad Aasia ja Aafrika vetes, nii et neis ujudes on oht nakatuda. Seda tüüpi helmintid parasiteerivad mitte ainult inimese nahal, vaid ka urogenitaalorganites. Algstaadiumis ilmneb haigus lööbe, sügeluse, dermatiidina. Tulevikus ilmnevad neerukahjustuse tunnused ja maks võib suureneda.

Seda haigust ravitakse antimonil põhinevate ravimitega. Kuid parem on nakatumist vältida, järgides lihtsaid reegleid: keelduda suplemisest seisvas vees ja kasutada ainult keedetud vett.

Ankylostomiaas

Need parasiidid sisenevad naha alla jalataldade pragude või muude kehaosade haavade kaudu. Kuid enamasti mõjutavad need ikkagi alajäsemeid ja jäävad sinna ilma keha kaudu rändamata.

Ankülostomidoosi väljendavad järgmised sümptomid:

 • tugev sügelus parasiidi asukohas;
 • muutused nahas;
 • aneemia ilmnemine.

Nakkuse juures on kõige ebameeldivam asjaolu, et seda haigust ravitakse üsna raskelt ja alati pole võimalik positiivset tulemust saavutada.

Tsüstitserkoosi

Paelusside vastsed võivad parasiteerida ka inimese naha all. Nende parasiitide peamised elupaigad inimkehas on siseorganid, kuhu nad tungivad koos helmintidega nakatunud toidu või veega. Kuid siiski pole nende nahaaluse arengu juhtumid haruldased ja seal võivad nad elada aastaid.

Tsüstitserkoosiga nakatumise sümptomiteks on turse ja neoplasmid parasiidi sisenemiskohas. Aja jooksul need paksenevad. Harvadel juhtudel võib infektsiooniga kaasneda nõgestõbi.

kasvajad subkutaanse parasiidi elupaigas

Ainus viis neist vabanemiseks on kirurgiline sekkumine kompleksi ja parasiitidevastaste ravimite võtmine.

Sügelised

Tänapäeval on see haigus üsna haruldane, kuid sõna otseses mõttes 50 aastat tagasi oli see parasiitide põhjustatud haiguste seas üks levinumaid. Selle välimus on põhjustatud sügeliste lesta mikroskoopilise suurusega inimese naha alla tungimisest. Veelgi enam, ta eelistab asuda sügavatesse nahakihtidesse, kus ta toitub epiteelist ja muneb sellesse.

Täiskasvanu elutsükkel ei ole pikem kui kaks kuud. Kuid selle aja jooksul õnnestub emasel muneda rohkem kui tosin muna. Kõige sagedamini mõjutab puuk käsi, voldid, kaenlaalused, jalatallad. Kuid seda võib leida ka piimanäärmetest ja suguelunditest.

sügelised käel nahaaluse puugiga

Selle parasiidiga nakatumine põhjustab sügeliste väljakujunemist, mille määravad ilmsed märgid, nagu selgelt nähtavad käigud, koorikud kriimustuskohtades, lööbed, sügelus, mis intensiivistub öösel. Enneaegse ravi korral võib sügelised põhjustada dermatiidi ja ekseemi väljakujunemist, mis süvenevad sügiseti.

Sellist haigust ravitakse väävelsalvi või vesinikkloriidhappe lahusega ja väävelseebi kasutamisega. Ulatuslike kahjustuste korral võib välja kirjutada antibiootikume. Kuid selleks, et vältida uuesti nakatumist, on vaja haige voodipesu ja riided keeta ning mõlemalt poolt kuuma triikrauaga triikida. Seetõttu on lihtsam järgida isiklikku hügieeni ja vältida kokkupuudet nakatunud inimestega - see aitab mitte haigestuda.

Subkutaansete parasiitide tuvastamine ja diagnoosimine

Kõige sagedamini saate visuaalselt kindlaks teha, kas inimene on nakatunud või mitte. Kuid igal juhul määratakse patsiendile uuring, mis aitab täpsemalt määrata kahjustuse asukohta ja parasiitide arvu.

Parasiitide nahahaigused diagnoositakse:

 • Limaskestalt kraapimise ja määrimise võtmine;
 • Vereanalüüs selles sisalduvate antikehade tuvastamiseks.

Ja alles pärast kõigi tulemuste saamist saab arst määrata raviskeemi ja välja kirjutada ravimid, mis võivad parasiidi hävitada.

Ravi meetodid sõltuvad haiguse tüübist. Mõnel juhul võib osutuda vajalikuks isegi operatsioon. Kuid enamasti on võimalik erinevate ravimite kasutamisega hakkama saada.

Haiguste ennetamine

Kuna teatud tüüpi helmintide eemaldamine inimkehast võib kesta mitu aastat, on parasiitide nahahaigusi lihtsam ennetada. Selleks vältige toorvee joomist, alaküpsetatud lihatooteid ja lähedast kontakti nakatunud inimestega.