Inimkehas elavate parasiitide tüübid

Parasiit

Igat tüüpi parasiidid inimkehas mõjutavad kahjulikult tema tervist. Nad nakatavad elundeid, toituvad inimeluks vajalikest toitainetest ja eraldavad kahjulikke mürgiseid aineid. Seetõttu on nii tähtis neist õigeaegselt lahti saada.


Inimese keha mõjutavad erinevad parasiidid, mõned elavad keha sees, teised selle pinnal. Nad erinevad suuruse, kehasse sisenemise viisi, elutähtsate omaduste poolest.

Millised parasiidid elavad inimkehas? Kuidas neist lahti saada? Millised ennetusmeetmed on olemas? Neid küsimusi arutatakse allpool.

Parasiitide klassifikatsioon

Inimeste parasiidid on väga levinud, need on jagatud rühmadesse:

 1. Endoparasiididnimetatakse organisme, mis parasiteerivad inimese sees. See rühm jaguneb omakorda algloomadeks (koosneb ühest rakust) ja helmintideks (ussid). Kõige lihtsamad, parasiitsed inimkehas on amööb, lamblia, Trichomonas, toksoplasma. Usside osas jaguneb siin jällegi ümarussideks (nematoodideks), lamedateks ja paelussideks.
 2. Ektoparasiidid- need on organismid, mis parasiteerivad inimese keha pinnal - täid, puugid, kirbud, putukad. Lisaks sellele, et nad toituvad inimverest, põhjustavad suurt ebamugavust (hammustused, põletused, nahahaavad), kannavad nad üsna ohtlikke haigusi: tüüfus, siberi katk, trüpanosoomia ja teised.

Üherakulised parasiidid:

 1. Giardia. . . Giardiaasi infektsioon on fekaal-oraalne mehhanism. Pärast tsüstide (veel moodustumata parasiidid, kaetud kaitsemembraaniga) eemaldamist haige inimese pärakust levivad need köögiviljadele, puuviljadele ja muudele toiduainetele. Halvasti pestud käte, seisva vee, ebapiisavalt pestud puu- ja köögiviljade kaudu sisenevad tsüstid inimese suuõõnde, kust nad jõuavad ohutult soolestikku, kus nad taas täiskasvanuks saavad ja paljunevad uuesti. Tulemuseks on nõiaring, mis kestab seni, kuni on tagatud piisav ravi ja järgitakse hügieenimeetmeid. Haiguse sümptomiteks on nõrkus, väsimus, peavalu, kõhulahtisus, kõhuvalu ja puhitus. Võib tekkida sügelus pärakus, nahalööbed, bronhiaalastma. Patoloogiat iseloomustab kehakaalu langus, aneemia ja immuunsüsteemi nõrgenemine. Ravi toimub algloomavastaste ravimitega. Annuse määrab arst.
 2. Toksoplasma. . . Nende algloomade nakatumine toimub nakatunud lemmikloomadega kokkupuutel. Sel juhul on inimene vahepealne peremees, kuna parasiidi seksuaalse arengu tsükkel toimub looma kehas. Haigus avaldub temperatuuri pikaajalise tõusuga subfebriili tasemele, üldistest joobetunnustest, patsiendil on suurenenud lümfisõlmed, ilmnevad liigese- ja lihasvalud. Samuti on häiritud seedetrakti ja visuaalsed funktsioonid, kesknärvisüsteem võib kannatada, on südamehaiguse ja endokriinsüsteemi tunnuseid. Määratakse kompleksne ravi - tetratsükliinide rühma antibiootikumid ja sulfoonamiidid.
 3. Trichomonas. . . Trichomonas levib sugulisel teel, kokkupuutel nakatumise oht on minimaalne, kuid siiski olemas. Naiste haiguse sümptomiteks on sügelus, suguelundite punetus, põletustunne ja vahutav eritis. Meestel võib olla raskusi urineerimisega ja eritised. Ravi - trihhomonasevastased ravimid.

Pinworm on sooleparasiit

Kuulsaimad siseparasiidid on pinworms. Nad elavad soolestikus ja põhjustavad haigust, mida nimetatakse enterobiaasiks. Seda tüüpi parasiidid mõjutavad mitte ainult inimesi, vaid ka ahve. Riskirühm - eelkooliealised lapsed, statistika kohaselt diagnoositakse enterobiaas pooltel 2–10-aastastel lastel.

Pinworms

Ussid levivad inimeselt inimesele, võite nakatuda objektide kaudu, mida haige inimene kasutas, või käepigistuse kaudu. Pinworm-munade ülekandmise peamine tingimus ei ole pärast kokkupuudet, eriti enne söömist, käsi pestud. Usse või pigem nende mune võivad kanda kärbsed ja prussakad.

Pinworms võib elada ainult soolestikus, eriti mugav on see õhukeses osas, käärsooles ja pimesooles. Paaritumiseks valivad parasiidid iileumi, kust emane roomab päraku kaudu välja ja muneb pärakusse mune. Pinwormide sümptomid kehas on pärakusügelus, allergiad, väsimus, aneemia, kõhuvalu, kurnatus.

Enterobiaasi raviks määratakse anthelmintikumid. Pinwormide ennetamine põhineb käte hügieenil. Pärast avalike kohtade külastamist tuleb neid pesta.

Ümarussid - ümarussid

Täiskasvanu pikkus võib ulatuda 40 cm-ni. Ümarussid elavad inimese soolestikus, nende munarakud on loomulikult koorunud, seejärel jätkavad nad arengut mullas, kus nad jäävad kuni inimkehasse uuesti sisenemiseni. Määrdunud käed ning pesemata köögiviljad ja puuviljad on ümarussidega nakatumise viisid. Ümarusside munad on kaetud kestaga, mis ei lahustu inimese maos ja võimaldab ümarussidel ellu jääda ja sattuda soolestikku, kus arenevad küpsed isendid.

Ümaruss

Askariaas võib pikka aega olla asümptomaatiline. Seejärel ilmnevad sümptomid, mis sõltuvad parasiidi asukohast ja arengufaasist. Askariaasi esimeses rändefaasis on patsient mures palaviku, röga köha, nahalööbe, migreeni, suurenenud lümfisõlmede, maksa ja põrna pärast. Hilisfaasis, kui parasiit siseneb juba soolestikku, täheldatakse väljaheidete häireid (düsenteeria, kooleralaadsed sümptomid, võivad ilmneda tüüfuse tunnused). Kõhul on valulikud aistingud, järsk kaalulangus ja väsimus.

Lai paelussi

Selle parasiidi nakatumine toimub kalade kaudu. See on ussi vahepealne peremees. Infektsiooni korral pole vaja süüa, mõnikord piisab lihtsalt kokkupuutest nakatunud kaladega. Sellepärast on pärast kalade lõikamist nii oluline käte, noa, lauda väga hoolikalt käsitseda.

Lai paelussi

Haigest inimesest terveks ei levita ei usse ega nende vastseid. Nakkuse sümptomiteks on iiveldus, oksendamine, kõhuvalu, suurenenud või vähenenud söögiisu, düspeptilised häired. Esimesed haigusnähud võivad ilmneda kuu või kaks pärast nakatumist. Parasiidi pikaajalise esinemise tagajärjel inimkehas tekib naha kahvatus, peavalu, südame löögisageduse tõus, vererõhu langus, nõrkus, aneemia. Ravi on suunatud ussi tapmisele. Selleks kasutatakse anthelmintikume.

Veiste paelussi

Veiste paelussi pikkus võib ulatuda kuni 12 m. See on hermafrodiit, mis võib toota üle 100 000 muna, mis erituvad väljaheitega. Munad langevad mulda, seejärel taimedele, veised söövad neid taimi. Looma kehas muutuvad munad vastseteks, mis paiknevad lihastes. Kui inimene sööb saastunud veiseliha, satuvad vastsed soolestikku. Vastseid ei edastata inimeselt inimesele.

Täiskasvanud ussidel on pea nelja iminapaga, kael ja segmentidest koosnev keha. Segmentide arv kasvab pidevalt, küpsed segmendid võivad ussist eralduda ja inimese soolestikust välja pugeda.

Veiste paelussi

Haiguse sümptomiteks on iiveldus, oksendamine, düspeptilised häired, suurenenud süljeeritus, pearinglus, nõrkus, närvilisus, väsimus, ebakindla lokaliseerimisega kõhuvalu, allergiad, söögiisu kõikumine.

Veiste paelussi kehast eemaldamiseks on skeem, mis koosneb 3 etapist: ettevalmistav (keha puhastamine), ravi parasiidivastaste ravimitega, taastumine (dieet, taimsed ravimid).

Sealiha paelussi

Inimene võib nakatuda sealiha paelussi määrdunud käte, halvasti küpsetatud liha, määrdunud vee kaudu, nakatunud inimene võib oksendamise ja väljaheitega keskkonda eritada paelussi segmente ja vastseid.

Uss võib inimkehas elada kuni 15-17 aastat, see kleepub soole limaskesta külge ja tema vastsed võivad verevooluga levida kogu kehas ja kinnituda mis tahes elunditesse. Eriti ohtlik on see, kui vastne satub ajju.

Sead on vahepealne peremeesorganism; kõige rohkem on selle parasiidi nakatumise oht inimestel, kellel on toorest lihaga sageli kokkupuudet. Sealiha võib nakatuda nii kokkupuutel kui ka ebapiisavalt kuumtöödeldud liha söömisega. Selleks, et kõik sealiha paelussi vastsed lihas häviksid, tuleb liha kas kaua küpsetada või 2-3 nädalat külmutada.

Sealiha paelussi

Sealiha paeluss võib mõjutada peensoole, maksa, aju, nägemisorganeid, lihaseid jne. Kui paeluss mõjutab elutähtsaid elundeid, võib inimesel tekkida halvatus või isegi surm.

Sealiha paelussi sümptomid: allergiliste reaktsioonide ilmnemine, kõhuvalu, iiveldus ja oksendamine, nõrkus, pearinglus, peavalu, kehakaalu langus, sügelus pärakus. Uss nakatab soole limaskesta, mistõttu sümptomid on väga sarnased enteriidiga.

Ravi seisneb usside halvava toimega ravimite võtmises, mille tagajärjel ei saa see jääda sooleseintele ja väljapääsudele. Kuid samal ajal eraldab see suures koguses mürgiseid aineid, mis võivad inimesel põhjustada anafülaktilist šokki. Seetõttu tohib ravi läbi viia ainult arsti järelevalve all.

Parasiidid suus

Inimese suus leiduvaid parasiite võib kõige sagedamini esindada järgmist tüüpi:

 • trihhomonas;
 • suuline amööb;
 • Diptera vastsed (suu müiaas).

Kliiniline pilt võib olla järgmine:

 • allergiad;
 • nõrkus, kaalulangus;
 • suu lõhnav lõhn;
 • kõri segamise tunne;
 • sügelus ja higistamine;
 • iiveldus, jõu kaotus.

Suus elavad ussid võivad hävitada hambaid, tekitada limaskestale ja keelele mädaseid ladestusi. Ravi määrab ainult arst, kes võtab arvesse olemasolevaid sümptomeid, samuti parasiitide tüüpe. Ravi eelduseks on kõigi patsiendiga kokkupuutuvate inimeste läbivaatus.

Kokkuvõtvalt

Kõigepealt ei võetud arvesse kõiki, isegi kõige levinumaid parasiite, mis võivad inimkehas elada. Oluline on mõista selle naabruse suurt ohtu: ussid võivad inimesel põhjustada väga tõsiseid tagajärgi ja lõppkokkuvõttes põhjustada nende omaniku surma. Seetõttu on parasiitide õigeaegne diagnoosimine ja neist vabanemine väga oluline. Ennetavate meetmete osas seisnevad need peamiselt hügieenis ja söödud liha kvaliteetses röstimises.