Millised parasiidid võivad inimkehas elada?

Inimeparasiitideks on kombeks nimetada kõiki nende kulul elavaid organisme. Need on bakterid, seened, ussid. Inimeste parasiidid jagunevad sisemisteks ja välisteks. Kõige ebameeldivamad ja keha suurimat hävitamist põhjustavad helmintid - mitmesugused parasiitsed ussid.

millised helmintid inimkehas välja näevad

Parasiidid ja inimese keha

Inimese kehal parasiteerivad elukad võivad olla välised või sisemised. Väline sisaldab:

 • Sääsed.
 • Leeches.
 • Täid.
 • Mikroorganismid, mis põhjustavad sügelisi.

Kuid on palju rohkem olendeid, kes eelistavad keha sisse elada. Need sisaldavad:

 • Bakterid.
 • Lihtsaim.
 • Helmintid.
 • Seene.

Parasiidi väline ja sisemine korraldus kuulub kõige lihtsamasse. Kuna neil pole ellujäämiseks vaja areneda, on nende korraldus oluliselt lihtsustatud.

bakterid inimkehas

On palju olendeid, kes eelistavad keha sisse elada. Näiteks võivad need olla bakterid.

Nad ei saa ellu jääda ilma peremeesorganismita, kuna nad ei suuda ise toitu hankida. Kuid nad kõik paljunevad peaaegu eranditeta väga kiiresti, eriti sobivates tingimustes. Kuhu neid kohe ei sõideta.

Need erinevad geograafiliselt. Mõnda leidub kõikjal, ükski kliima ei ole neile takistuseks. Teised elavad eranditult troopilistes riikides, kuid inimkehal saab neid hõlpsasti teistele tuua. Kehas elavad nad ka erinevates kohtades.

Helendavad parasiidid on keha õõnsate osadega rahul ja kuded elavad kudedes.

Samuti on erinevad parasiitide, peamiselt helmintide arengutsüklid. Mõni areneb kõigepealt maapinnal (biohelmintid) ja liigub siis elusolendi juurde. Teised peavad kõigepealt arenema mis tahes muu elusolendi, kuid mitte inimese kehas. Teised juba täiskasvanueas olevad inimesed võivad teisele üle kanduda või ennast uuesti nakatada.

On ekslik eeldada, et nakkus võib toimuda ainult määrdunud käte kaudu. Mõne helminti munarakud on elujõulised väljaspool toitainekeskkonda kuus kuud ja kinnituvad hästi loomakarvadele. Munad jäävad ellu ka nende jaoks ohtlikus keskkonnas - kui küpsetate liha või kala valesti, võib teie sisse asuda terve ussikari.

toores liha parasiitide nakatumise allikana

Liha tasub küpsetada valesti, sest terve ussikari võib teie sisse settida.

Inimese endoparasiidid

Parasiidid jagunevad endoparasiitideks ja ektoparasiitideks. Endoparasiidid - need, kes elavad sees, ekto - väljaspool. Endoparasiidid on võimelised elama peaaegu kõigis keha siseorganites ja kudedes. Need on jaotatud sõltuvalt lokaliseerimisest. Endoparasiidid on:

 • Väliskeskkonnaga ühenduvate siseorganite endoparasiidid.

Nad elavad just neis elundites, mis on seotud väliskeskkonnaga, mitte vastupidi: parasiitorganism ei vali "hingamist". Nende organite hulka kuuluvad sooled, kopsud ja inimese kuseteede-reproduktiivsüsteem. Need on amööbid, ussid ja parasiitsed lipukesed.

 • Vere parasiidid.

Nad elavad inimveres. Nad võivad elada plasmas, valgetes verelibledes, erütrotsüütides. Need on trüpanosoomid, mikrofilariad või hemosporidiad.

 • Kudede endoparasiidid.

Need endoparasiidid, kes valivad elukohaks kehakuded. Lihaskoe, aju, kõhr, sidekude. Isegi närvikiududes võib koe endoparasiit settida. Need on Soome paelussid, trüpanosoomid, müksosporiidiad, trihhiinad jt.

inimese ajus endoparasiidid

Endoparasiidid saavad elukohaks valida aju.

Parasiidi tüübi määratlus selle lokaliseerimise koha järgi on üsna meelevaldne. Paljud liigid suudavad rännata läbi erinevate siseorganite ja regulaarselt liikuda peremeesorganismi kaudu. Paljunemisprotsess võib toimuda ühes kohas ning organismid eksisteerivad ja toituvad otse teises kohas. Koht, kus parasiitolend elama asub, peetakse seda tingimusliku lokaliseerimise kohaks.

Vaatamata paljude parasiitsüsteemide lihtsustamisele on nende elutsükkel üsna keeruline.

Mõni liik peab kogu elu jooksul muutma mitut peremeest, kes võivad kuuluda erinevatesse bioloogilistesse liikidesse. Teised suudavad ellu jääda ainult ühe liigi piires, kuid nad võivad vajada vahepealseid peremeesorganisme. Ühes inimeses nad paljunevad ja teises arenevad ja küpsevad. Sellise keeruka elutsükli korral suurenevad nende seksuaalfunktsioonid märkimisväärselt. Kehas ellujäämiseks peavad parasiidid paljunema kiiresti ja palju.

Helmintid

On olemas kolm peamist helmintüüpi, mida nimetatakse ka ussideks. See:

 • Nematoodid on ümarussid.
 • Tsestoodid, lindikujulised endoparasiidid.
 • Trematodes, tuntud ka kui flukes.
muld kui inimese parasiitidega nakatumise allikas

Geohelmindid alustavad oma olemasolu maa mullas.

Lisaks saab neid jagada vastavalt elutsükli kestusele ja nende läbitud kohtade arvule. Samuti on kolme tüüpi:

Geohelmindid

"Geo" on maa. Need ussid alustavad oma olemasolu maa mullas, alles pärast küpsemisastet on nad võimelised inimest nakatama. Nad ei vaja vaheprodukte, munad satuvad mulda koos inimese väljaheitega. Kuni vastse staadiumini arenevad nad eranditult soojal aastaajal.

Selliste usside hulka kuuluvad ümarussid, soole-angerjad, nekator, piitsussid.

Nende parasiitide vastsed võivad inimkehasse sattuda pesemata köögiviljade või otsese kokkupuutel mullaga.

Biohelmindid

Need on parasiitsed ussid, kelle eluetapid läbivad mitut peremeest. Vahepealseid peremeesorganisme võib olla kaks või enam, olenevalt ussi tüübist. Mõned parasiidid muudavad ainult inimest. Teised kasutavad enne inimkehasse jõudmist arenguks teiste bioloogiliste olendite organisme.

kassi kui inimese parasiitidega nakatumise põhjustajat

Võite nakatuda lemmikloomade kaudu või suheldes teiste inimestega, samuti süües pooltoorest liha. Biohelmintide hulka kuuluvad veiste paelussid, ehhinokokk, lai paelussi, trihhiinat jt.

Nakkuslikud ussid

Need ussid ei vaja mulda ega vahepealseid peremeesorganisme. Nad läbivad kõik oma elutsükli etapid ühes ja väga mugavas asukohas olevas organismis. Vastsed erituvad otse inimkehast, kokkupuutel majapidamispindade ja teiste inimestega levivad nad vabalt.

Helmintid võivad elada inimkeha erinevates elundites ja süsteemides, rännates perioodiliselt ühest kehaosast teise.

Helmintidest põhjustatud haiguste loetelu on väga ulatuslik. Millised parasiidid elavad kehas ja millist ravi saab alustada, on võimalik alles pärast kõigi testide tüübi kindlakstegemiseks vajalike testide läbimist.

Ümarad ussid

Inimkeskkonnas on kõige enam levinud ümarussid, tuntud ka kui nematoodid. Kokku on maailmas üle 24 tuhande nematoodiliigi.

inimese organismist pärit ümaruss

Inimeste kõige levinumad nematoodid on ümarussid.

Neid nimetatakse ümmargusteks nende kuju tõttu, mis ilmneb siis, kui teete ristlõike. Kõige tavalisemad inimese nematoodid:

 • Ascaris.
 • Pinworms.
 • Trihhiinat.
 • Vlasoglava.

Helmintiline nakkus, mida nimetatakse askariaasiks, algab otsesest kokkupuutest ussidega nakatunud mullaga või pesemata puu- ja köögiviljade söömisega. Parasiidid hakkavad arenema soolestikus, seejärel sisenevad inimese vereringesüsteemi, kust nad lähevad erinevatesse siseorganitesse, suundudes suuõõnde. Inimene, märkamata seda, neelab juba täiskasvanud parasiidi uuesti alla. Nad toituvad seedimata toidu jäänustest. Ascarise jääkained on äärmiselt mürgised. Askariaasi vastu ei ole vaktsiini, nakatumist saab vältida ainult isikliku hügieeni eeskirjade järgimisega.

Pinworm-nakkust nimetatakse enterobiaasiks. Need on väikesed ussid (5-10 mm), mis kinnituvad sooleseintele. Nad toituvad vere ja soole sisust. Nad munevad mune naha alla, saavad pärakust välja, kui omanik magab. Sügeluse tõttu kriibib inimene päraku piirkonda, vastsed satuvad naha alla ja kätele ning neid saab kergesti levitada teistele inimestele majas või avalikes kohtades. Enterobiaasil ei esine valulikke sümptomeid, pinworm-nakkuse avastamine on algfaasis äärmiselt problemaatiline.

Trichinella, nad on ka Trichina, on ümarussid, kes valivad peremeheks looma või inimese.

trihhinellad inimkehast

Trichinella on parasiit-uss, mis nakatab inimkeha, põhjustades ohtlikku helmintilise haiguse trihhinoosi.

Nad hakkavad arenema keha vöötlihaste piirkonnas, seejärel suunatakse nad peensoole. Kaugelearenenud nakkusjuhtumite korral võib lihaskoe kilogrammi kohta olla umbes 15 tuhat trihhiniini muna. Need parasiidid on võimelised põhjustama surmavat haigust, mida nimetatakse selle allikaks - trihhinoos.

Piitsussid on nende välimuse tõttu nii nimetatud. Nende väikese keha esiosa on niiditaoline, selles asub üks söögitoru.

Tagumine osa on laiem, selles asuvad ülejäänud parasiidi siseorganid. Piitsuss võib olla kuni 50 mm pikk. See toitub verest ja koevedelikust. Trihhotsefaloos põhjustab haigust.

Paelussid

Üle maailma on teada umbes 3500 paelussi liiki, mida nimetatakse ka tsestoodideks. Neil lameussidel pole üldse seedesüsteemi ja nende põhjustatud haigusi nimetatakse tsestodoosideks.

Kõige tavalisemad tsestodoosid:

Tsüstitserkoos

Haiguse põhjustavad sealiha paelussi vastsed, kes satuvad saastunud toidu kaudu, määrdunud kätest.

sealiha paelussi vastsed inimkehas

Haigus mõjutab nahka, luid, siseorganeid, aju ja seljaaju. Kõige sagedamini saadetakse parasiidid ajju (60% nakkuse juhtudest). See diagnoositakse ümarate moodustumiste väljanägemise põhjal nahal. Haigust ravitakse, kesknärvisüsteemi nakatumise korral võib prognoos olla ebasoodne.

Ehhinokokoos

See on lokaliseeritud maksas, kopsudes ja paljudes teistes siseorganites. Ehhinokoki vastsed ergastavad haigust. Need võivad inimese sees areneda mitme aasta jooksul.

Nakatumine toimub kokkupuutel loomadega, marjade ja puuviljade korjamisega, saastunud vee joomisega.

Haiguse käik ei ole liiga märgatav, see võib areneda aastatega ja osutub avastatuks ainult juhuslikult.

Alveokokoos

Alveokokoosi põhjustavad alveokoki usside vastsed. Haigus sarnaneb ehhinokokoosiga, kuid on raskem. Mõjutab kopse ja neere. Ilma ravita on haigus maksapuudulikkuse arengu tõttu suure tõenäosusega surmav.

inimese neer parasiidi alveokoki elupaigana

Alveokokoos mõjutab kõige sagedamini neerusid.

Teniarinhoz

Teniarinhoz on põhjustatud veiste paelussist. See parasiteerib paelussi inimese peensoole piirkonnas, areneb 2, 5-4 kuu jooksul. Ravi prognoos on sageli soodne. Parasiidid võivad sattuda inimese sisse, kellel on nakatunud toores või ebapiisavalt termiliselt töödeldud liha.

Paelussid on väga viljakad. Neil on järelejäänud tundlikkus kõige vähem vähenenud ja seedesüsteem puudub üldse. Sellised parasiidid ei saa areneda ilma peremeheta.

Fluke ussid

Flukes on flukes. Need on lamedad ussid, mille keha kuju sarnaneb puu pikliku lehega.

Mõni trematoodiliik võib olla kuni poolteist meetrit suur.

Ja need satuvad inimese kehasse kõige sagedamini kalade või muude mereandide kaudu. Tuntud on umbes 7200 flukuliiki, neist 40 elavad inimestel ja põhjustavad infektsioonist põhjustatud tõsist haigust trematode.

Kõige tavalisemad löögid:

Maksakärn

Ülemaailmselt levinud, võivad eksisteerida loomadel ja inimestel. Bioloogiline elutsükkel on keeruline, parasiit vahetab peremeest.

maksa druust inimkehast

Kõige tavalisem lest on maksakoor.

Schistosoma

Skistosoomsed vastsed võivad tungida läbi naha või limaskestade. Elutsükkel on keeruline, nad toituvad verest. Üks emane suudab toota umbes 3000 muna päevas, nende parasiitide usside viljakus on väga kõrge.

Muud maksahelbed

Need põhjustavad opisthorchiaasi, helmintilist haigust, mis levib enamasti maksas. Neil on inimese kehale toksiline toime.

Fluke-usside seedesüsteem on koos sellega ka reproduktiivne ja erituv süsteem.

Ülejäänud süsteemid arenevad halvasti. Trematoodid toituvad verest, naha epiteelirakkudest ja soolestiku sisust. Nad võivad elada peaaegu kõikjal: maksast silmade konjunktiivi kotideni.

Muud tüüpi endoparasiidid

Ülejäänud siseparasiidid on mitmesugused ohtlikke haigusi põhjustavad bakterid ja koos nendega ka kõige lihtsamad mikroorganismid. Inimese kehas leviv seen kuulub ka endoparasiitide sektsiooni.

Inimese kehas elab palju kasulikke ja kahjulikke mikroorganisme. Mõned neist põhjustavad üsna ohtlikke haigusi, mis võivad põhjustada surma. Alati ei ole võimalik parasiitsete olendite olemasolu enda sees kohe ära tunda, kuid nakkuse varajane diagnoosimine annab parema võimaluse täielikuks paranemiseks. Kui kahtlustatakse invasiooni, on soovitatav viivitamatult arst läbi viia täielik ülevaatus.