Millised parasiidid võivad inimkehas elada ja kuidas nendega õigesti võidelda?

parasiidid inimkehas

Parasitoloogia on teadus, mis uurib parasitismi nähtust. Sellise teaduse põhiülesanne on uurida parasiitide ja peremeesorganismide vahelisi suhteid, nende mõju üksteisele, mis sõltub ka keskkonnateguritest.

Seoses rahvastiku rände suurenemisega (turismi areng, eri riikidest saabuvate inimeste arvu suurenemine) on parasitismiteaduse roll tänapäeva maailma tervishoius kordades suurenenud. Mõelgem järgmiseks, millised parasiidid võivad inimkehas elada ja millised sümptomid võivad tekkida erinevatest nakatumistest.

Immuunpuudulikkusega inimeste arv on suurenenud, sealhulgas HIV-nakkusega patsientide arv, samuti keemiaravi kasutamise ja transplantoloogia arendamisega seotud meditsiini edusammude tõttu.

Kõik see viib selleni, et enamik parasiitide põhjustatud haigusi (infestatsioone), mis tavaliselt kulgevad tüsistusteta või üldse ilma sümptomiteta, võivad nõrgenenud immuunsüsteemiga inimestele lõppeda surmaga.

Vastus parasiitorganismide sissetoomisele sellistel patsientidel erineb suuresti tavapärasest reaktsioonist, mis põhjustab haiguse ägedate, ebatüüpiliste vormide ilmnemist.

Samuti kutsub inimpopulatsiooni aktiivsus esile globaalseid muutusi kliimatingimustes ja loodusmaastikus, mis toob kaasa nakkuste vektorite leviku endeemilistest tsoonidest teistesse piirkondadesse ja piirkondadesse.

Meditsiiniline parasitoloogia jaguneb mitmeks osaks olenevalt parasiitorganismide kuuluvusest erinevatesse rühmadesse: algloomade parasiidid, helmintiparasiidid, parasiitsed lülijalgsed jne. Seega jaguneb teadus järgmisteks osadeks:

 1. Meditsiiniline protozooloogia (parasiitsete algloomade uurimine, algloomade sümptomid ja ravi);
 2. Meditsiiniline helmintoloogia (parasiitsete helmintiusside, helmintiinfektsioonide sümptomite ja ravi uurimine);
 3. Parasiitide entomoloogia (parasiitsete lülijalgsete uurimine).

Organismidevahelised suhted

Parasitism on eri liiki organismide omavaheline suhtlusviis, kus üks neist (parasiit) kasutab teist (peremeest) alalise või ajutise elupaigana, aga ka toiduallikana.

Parasiit ei tapa oma peremeest kohe, esmalt peab ta sellest korduvalt toituma. Evolutsiooni käigus on parasiidid oma peremeestega välja töötanud spetsiaalsed interaktsioonimehhanismid, mis tagavad kõigi parasiitliikide elutegevuse.

Välised looduslikud tingimused mõjutavad parasiite mitte otseselt, vaid kaudselt, peremeesorganismide kaudu.

Parasitismi nähtus on planeedil üsna laialt levinud. Parasiidid võivad kuuluda kõigi organismide kuningriikide mis tahes süstemaatilisse rühma. Kõik organismid, välja arvatud viirused, võivad saada parasiitide "koduks".

Sel juhul saavad parasiitsed isendid ise teiste loomade klassifikatsioonirühmade parasiitide peremeesteks.

Parasitocenoos on absoluutselt kõigi peremeesorganismis samaaegselt elavate parasiitorganismide koguarv. Haiguse tekitajaks on erinevatele peremeesliikidele omased parasiitorganismid.

Peremehe sees elavad parasiidid mitte ainult ei toitu, vaid põhjustavad ka mitmesuguseid haigusi, mis võivad põhjustada haige inimese surma. Seda nähtust nimetatakse patogeensuseks.

Parasiidid inimkehas avaldavad sellele negatiivset mõju mitme mehhanismi kaudu:

 1. rakkude ja kudede kahjustus;
 2. Mõju immuunkaitsemehhanismidele ja peremeesorganismi antikehade tootmisele;
 3. Peremeesorganismi sensibiliseerimine (ülitundlikkus);
 4. Parasiitide ainevahetusproduktide mürgine toime.

Parasiidi arengutsükkel on organismi arengu morfoloogiliste faaside koguarv, samuti iga faasi elupaiga, nakkuse ja edasikandumise tee märge.

Näiteks parasiitide usside arengus eristatakse järgmisi faase: invasiivne faas – sisenemine peremeesorganismi; vastsete moodustumise faas; täiskasvanud, suguküpse isendi faas.

Invasiivsed haigused (infestatsioonid) on haigused, mida põhjustavad parasiitorganismid. Invasiivsed inimese haigused jagunevad algloomadeks (neid põhjustavad algloomad), helmintiaasideks (parasiitsed ussid) ja lülijalgsete parasitismist põhjustatud haigusteks.

Parasiitide tunnused inimkehas on nii mitmekesised, et pole mõtet neid tervikuna käsitleda. Seetõttu käsitleme järgmisena peamiste algloomade, helmintiaasi ja teiste loomorganismide põhjustatud invasioonide sümptomeid.

Parasiitliku elustiili järgimise vajaduse tõttu eristatakse kolme tüüpi parasitismi:

 1. Vale parasitism. Vabalt elava isendi juhuslik sattumine peremeesorganismi, mis võib mõnda aega olla elujõuline ja mis on võimeline häirima tema normaalseid eluprotsesse. Valeparasiidid satuvad peagi keskkonda (näiteks väljaheitega) või surevad lühikese aja pärast. Valeparasitism on omane osadele kaanidele, mis satuvad kogemata inimeste ninaõõnde, kus nad elavad ja põhjustavad verejooksu, lestadele ja nende munadele, mis sisenevad makku ja seejärel väljutatakse väljaheidetega, ning mõnedele amööbidele.
 2. Fakultatiivne parasitism on organismide võime elada nii peremehega kui ka ilma. Parasiidi elujõulisus kestab kauem kui esimesel juhul. See tüüp on iseloomulik kärbsevastsetele, mis on võimelised arenema väljaspool elusorganismi ja juhuslikult sinna sattudes (müiaasi tekitajad).
 3. Tõeline parasitism. Seda tüüpi parasiitide hulka kuuluvad helminte, kirbud, täid jne.
Seoses peremehe kehaga
Ektoparasiidid Nad elavad naha pinnal, toitudes vererakkudest ja naha ülemistest kihtidest.
Endoparasiidid Nad elavad oma peremeesorganismide kudedes, rakkudes ja õõnsustes. Need võivad asuda ainult ühes elundis, kuid võivad liikuda lähedalasuvatesse elunditesse, põhjustades ka nende kahjustusi
Kontakti kestuse järgi
Ajutine parasiit Enamasti on need ektoparasiidid, nende kokkupuude on tavaliselt lühiajaline
Statsionaarne parasiit Selliste parasiitide jaoks on peremehed ka omamoodi "koduks". See parasiitliku elustiili meetod jaguneb kahte tüüpi: perioodiline (parasiit veedab osa ajast peremeesorganismis) ja püsiv.
Spetsiifilisuse järgi
Polüspetsiifiline On võimeline muutma erinevat tüüpi peremehi, kuna nad toituvad verest, epidermisest ja muudest kudedest, mis on omased paljudele elusolenditüüpidele
Monospetsiifiline Võimeline parasiteerima ainult teatud peremeesliikidel (liikidel).

Omaniku kontseptsioon

Peremees on elusorganism, mida parasiit kasutab toitainete allikana ja elukohana. Enamik parasiite võib peremeest vahetada, mis on tingitud parasiidi elu jooksul mitmest etapist.

Lõplik peremeesorganism (muidu peamine, lõplik, viimane) on organism, kus parasiit elab täiskasvanud faasis ja võib sugulisel teel paljuneda.

Vaheperemees on peremeesorganism, mille sees elab parasiitide vastsete faas või faas, mis paljuneb ainult aseksuaalselt.

Reservuaarperemees – mille sees parasiit on elujõuline, arvukus suureneb, kuid edasi ei küpse.

Parasiithaigused võivad olla antroponoosid (haiguse allikad ja peremeesorganismid on inimesed), antroposoonoosid (allikad ja peremehed on nii inimesed kui loomad) ja zoonoosid (allikad ja peremeesorganismid on loomad).

Paljusid nakkusi nimetatakse looduslikeks fookusinfektsioonideks, kui haigustekitajad liiguvad metsloomade vahel teatud piirkonnas.

Parasiitnakkuste diagnoosimise meetodid

"Võlupillide" või rahvapäraste abinõude abil ei saa te "parasiitidest kehas" lahti, võite endale veelgi suuremat kahju tekitada. Esiteks peate mõistma, milline invasioon inimesel on. Invasiivsete haiguste diagnoosimiseks kasutatakse makroskoopilisi, mikroskoopilisi ja immunoloogilisi meetodeid.

Makroskoopilised meetodid võimaldavad tuvastada nakkustekitajad haige inimese välispindadel või väljaheites.

Mikroskoopilised meetodid võimaldavad tuvastada parasiite ka vereproovides, koevedelikes, lihaskoe biopsiates, aga ka rögas, väljaheites, mao- ja kaksteistsõrmiksoole sisus.

Parasitoloogilistes uuringutes kasutatakse valgus- ja elektronmikroskoobi abil optilise ja elektronmikroskoopia meetodeid. Siin põhineb diagnoos ennekõike sügavatel teadmistel nakkusetekitajate morfoloogiliste struktuuride, määrdepreparaatide valmistamise, fikseerimise ja värvimise meetodite kohta.

Mikroskoopia tulemused sõltuvad patoloogiliste materjalide valikust, nende olemusest, kogumise ajast alates sümptomite ilmnemisest ja uurimisperioodist alates materjali kättesaamise hetkest.

Immunoloogilised diagnostikameetodid hõlmavad seroloogilisi ja allergilisi reaktsioone. Seroloogilisi teste kasutatakse:

 1. Immuundiagnostika seerumite abil määrata organismide, toksiinide, antigeenide tüüp;
 2. Antikehade olemuse määramine vereseerumis diagnostiliste antigeenide abil.

Põhilised seroloogilised reaktsioonid on aglutinatsiooni-, sadestumise-, lüüsi-, komplemendi sidumis-, neutraliseerimis- ja muud reaktsioonid. Tuntud on ka märgistatud antikehade kasutamise meetodid: immunofluorestsentsreaktsioonid, ensüümiga seotud immunosorbentanalüüs, immunoblotanalüüs, radioimmunoanalüüs.

Nukleiinhapete hübridisatsiooni ja polümeraasi ahelreaktsiooni meetodid on leidnud laialdast kasutust diagnostikas.

Ennetus- ja epideemiavastaste meetmete küsimused

Kõikide parasiithaiguste ennetusmeetmed võib kokku võtta järgmiselt:

 1. Pinnase ja veeallikaid on vaja kaitsta inimeste ja loomade väljaheidetega saastumise eest.
 2. Vajalik on parandada asustatud alasid ja tualette.
 3. Vajalik on teostada sanitaarjärelevalvet asustatud alade territooriumide ja veevarustuse, samuti toidukaupade tootmise, transpordi ja müügi üle.
 4. Oluline on veterinaar- ja sanitaarjärelevalve teostamine tapamajades, lihakombinaatides, turgudel ja loomakasvatusettevõtetes.
 5. On vaja tuvastada ja ravida infektsioonide kandjaid.
 6. Inimesi on vaja kaitsta lülijalgsete kahjustuste eest ja edendada teadmisi parasiithaiguste isiklikust ennetamisest.

Epideemiavastased meetmed hõlmavad nakatunud inimeste ja kandjate aktiivset tuvastamist, nakatunute registreerimist ja ravi, vajadusel haiglaravi ja arstlikku läbivaatust, nakkusallikate neutraliseerimist või hävitamist. Suur tähtsus on isiklikul ennetustööl: hügieenimeetmed, iga-aastane arstlik läbivaatus, nõuetekohane ettevalmistus turismireisideks, kemoprofülaktika küsimuse lahendamine.

WHO töötas välja ebasoodsas olukorras olevatele ja arengumaadele mõeldud kemoprofülaktika, st anthelmintikumide manustamine riskirühmades ja endeemilistes piirkondades 1 või 2 korda aastas.

Algloomade üldised omadused

Algloomad on üherakulised organismid, millel on tuum (eukarüootid).

Suurus ei ületa ühte millimeetrit, neid leidub kõikjal ja kõigis planeedi nurkades. Algloomade parasiitvormid jagunevad ka ektoparasiitideks ja endoparasiitideks.

Algloomade omadused:

 1. Keha koosneb ühest rakust, mis täidab nii raku kui ka organismi kui terviku funktsiooni. Kere kuju võib olla varieeruv: muutuv, piklik või spindlikujuline.
 2. Mõned algloomad on kaetud ainult rakumembraaniga, samas kui teistel on elastne membraan, mida nimetatakse pelliikuliks.
 3. Raku tsütoplasma jaguneb: välimine tihe (ektoplasma) ja sisemine (endoplasma). Tsütoplasma võib sisaldada ühte või mitut tuuma.
 4. Toitained sisenevad mitmel viisil: pinotsütoosi (imendumine), fagotsütoosi (aktiivne söömine), osmoosi (ainete allaneelamine kontsentratsiooni erinevuse tõttu), aktiivse ülemineku kaudu läbi membraani.
 5. Gaasivahetus toimub kogu rakus tänu osmootsele komponendile. Jääkained vabanevad ka kogu raku pinnalt ja seedevakuoolide abil.
 6. Üherakulised organismid paljunevad nii seksuaalselt kui ka mittesuguliselt.
 7. Üherakulistel organismidel on liikumiseks erinevad seadmed: pseudopoodid, lipud ja ripsmed. Nad võivad reageerida stiimulitele foto-, kemo- ja termotaksise ning muude mehhanismide tõttu.
 8. Kehvades tingimustes muutuvad parasiitsed algloomad tsüstiks ehk kaetakse tiheda kapsliga. Tsüstilises seisundis eluprotsess peatub.

Soodsates tingimustes heidab tsüst oma kesta maha ja muutub vegetatiivseks vormiks, mis jätkab aktiivset elu.

Parasiitide algloomade tuvastamine patsiendi materjalides ei tekita peaaegu mingeid raskusi. Tavaliselt uuritakse määrdumist ja lisaks paksu veretilka.

Väljaheiteid uuritakse tavaliselt värskelt, kasutades soojendatavat lauda. Amööbsete tsüstide tuvastamiseks lisatakse väljaheitele Lugoli lahust, mis värvib sisemisi struktuure.

Praegusel ajahetkel on kõik algloomad klassifitseeritud Protista kuningriiki, mis hõlmab seitset tüüpi, millest ainult kolm on meditsiinilise tähtsusega.

Alamtüüp Sarcodee

Sarcodidae raku kuju muutub; rakumembraan moodustab väljaulatuvad osad, mis võivad seejärel naasta algsele kujule, mida nimetatakse pseudopoodideks.

Tänu neile rakk liigub. Sarcodidae elab absoluutselt kõikjal: pinnases, mageveekogudes, meredes. Sarcodidae põhjustatud nakkushaigused on levinud kogu maailmas, kuid sagedamini leitakse neid troopikas ja subtroopikas.

Patogeensed amööboidsarkoodid mõjutavad kõige sagedamini inimeste seedesüsteemi, need on sooleparasiidid. Ka teistest seltsidest vabalt elavad amööbid põhjustavad kogemata allaneelamisel tõsiseid infektsioone ja sadestuvad inimkehasse.

Amööbiaasi diagnoosimiseks kasutatakse väljaheite mikroskoopilist uurimist. Need sisaldavad sarkkoodi vegetatiivseid või tsüstilisi vorme. Uurides väljaheitest preparaate spetsiaalse soojendusega laua abil, on võimalik tuvastada amööbide pseudopoodi ja nende edasiliikumist.

Amebiaasi raviks kasutatakse ravimeid, mis jagunevad rühmadesse: kontakt, mis toimib soole luumenis elavatele vormidele, ja süsteemsed kudede amööbiidid, mis toimivad soolestiku kudedesse ja teistesse organitesse tunginud amööbidele.

Lisaks ravile tehakse ka maksa abstsessi aspiratsioon, kui keemiaravi on ebaefektiivne või kui esineb abstsessi rebenemise oht. Alljärgnev tabel kirjeldab Sarcodidae alatüübi peamisi parasiitide algloomi.

Alamhõimkond Flagellates

Lipu alatüübi esindajatel on lisaks tsütoplasmaatilisele membraanile ka pelliikul (selline kest annab püsiva kuju) ja lipuk (üks või mitu).

Lipu sisaldab kontraktiilseid fibrillid, mis võimaldavad sellel liikuda. Mõnedel lipuliste esindajatel on laineline membraan, mille sees paikneb lipp/lipp ilma oma piire ületamata.

Lipu saab alguse kinetosoomist, mis salvestab energiat. Mõne flagellaadi sees on aksostiil – keha sees asuv tihe nöör, mis pakub tuge.

Peamised sümptomid ja tunnused, mis viitavad lipulaate alatüübi esindajatele, on toodud allolevas tabelis.

Esindaja/ Lokalisatsioonid Sümptomid Diagnostika
Giardia (Lamblia intestinalis või Giardia lamblia) / Kaksteistsõrmiksool ja peensool Iiveldus, kõrvetised, kõhuvalu, kõhupuhitus, kõrvetised, kõhulahtisus, keha mürgistus, kurnatus Kaksteistsõrmiksoole sisu mikroskoopia, väljaheidete uurimine, Giardia antikehade ELISA
Intestinaalne trihhomonas (Trichomonas hominis/intestinalis)/ Peensoole alumine osa, jämesool Koliit, enterokoliit, koletsüstiit, kõhulahtisus Vegetatiivsete vormide ja tsüstide tuvastamine patsiendi vedelas väljaheites
Trichomonas vaginalis (Trichomonas vaginalis) / Vagiina, emakakaela kanal, kusiti - naistel. Ureetra, eesnääre, munandid – meestel Kolpiit, uretriit naistel, sügelus, põletustunne suguelundite piirkonnas, vahukas kollane eritis tupest. Asümptomaatiline kandmine, uretriit, prostatiit meestel Naistel tupest, meestel kusitist ja eesnäärme sekretsioon, PCR, kultuur
Suu trihhomonas (Trichomonas tenax)/ Suuõõs, hingamisteed, mandlid, igemed Kaaries, periodontaalne haigus, ENT haigused Jäljemäärded, kultuur
Aafrika trüpanosoomid (Trypanosoma brucei gambiense ja Trypanosoma brucei rhodesiense)/ Nahk läbitungimiskohas, kaela ja pea tagaosa lümfisõlmed, vereringe Palavikuhood, valulikud lümfisõlmed, nahalööve, peavalu, unisus, jäsemete värinad, halvatus, kõnehäired, kooma, krambid, kurnatus, äge südamepuudulikkus, surm Hammustuskoha uurimine, lümfisõlmede biopsia. Paksu tilga ja vere määrimise meetod, värvitud Wrighti või Romanovsky-Giemsaga, tserebrospinaalvedeliku uurimine. Laboriloomade nakatumine, RSK, RIF, ELISA
Ameerika trüpanosoomia (Trypanosoma cruzi) / veri Naha turse tungimise kohas, lähedalasuvate lümfisõlmede suurenemine, silmalaugude turse, kõrvasülje lümfisõlmede suurenemine. Äge vorm vastsündinutel põhjustab surmaga lõppeva südame- ja ajukahjustuse. Krooniline vorm lapsepõlves haigestunud täiskasvanutel - arütmia, ekstrasüstool, käärsoole laienemine koos seina hüpertroofiaga, söögitoru laienemine, mükseem, halvatus Vereproovide mikroskoopia, lümfisõlmede, põrna ja muude elundite biopsiaproovid - ägeda vormi jaoks. Seroloogilised uuringud, ksenodiagnostika (nakatamata putukate toitmine patsiendi kehast ja trüpanosoomide tuvastamine väljaheites), laboriloomade nakatumine - kroonilises staadiumis
Naha leishmaniaas (Leishmania tropica)/nahk Sõlmed nahal, piirkondlike lümfisõlmede suurenemine, sõlme haavandumine "kuivade" või "märgade" valutute haavandite tekkega, tütarkahjustused, arm nahal pärast paranemist Haavandi põhja koe mikroskoopia Romanovsky-Giemsa värvimisega, RIF, RSK, ELISA
Mukokutaanne leishmaniaas (Leishmania braziliensis) / Nahk ja limaskestad Nahasõlm, laienenud piirkondlikud lümfisõlmed, naha haavandid, armide teke. Limaskestadel - suu ja nina valutud deformeeruvad kahjustused, haavandid keelel, põskede ja nina limaskestal, nina vaheseina hävimine, kõva suulae, neelu, palavik, kaalulangus, bakteriaalsete infektsioonide lisandumine Haavandite vooluse mikroskoopia, kahjustatud elundite biopsia, RSK, RNGA
Vistseraalne leishmaniaas (Leishmania donovani) / põrna, maksa, luuüdi, lümfisõlmede rakud Suurenenud maks, põrn, aneemia, kurnatus, mürgistus, verejooksud soolestikus, kõhulahtisus, hallid laigud näol ja peas, surm Tuvastamine määrdumisel põrna, lümfisõlmede, luuüdi, RIA, ELISA, RSK biopsiatest

Eosloomad

Eosloomadel puuduvad liikumisorganid. Nad tarbivad toitaineid kogu kehas ja neil on sageli intratsellulaarne parasitism. Eosloomade hulka kuuluvad malaaria ja toksoplasma tekitajad. Toksoplasmoos on ohtlikum rasedatele ja tõestatud immuunpuudulikkusega inimestele (näiteks HIV-nakkuse taustal).

Rasedatele, kellel on toksoplamoos, määratakse 3 miljonit ühikut spiromütsiini kolm korda päevas, iga päev neljateistkümne kuni kahekümne päeva jooksul.

Parasiitsed ripsloomad

Ripslased ei muuda oma keha kuju ja neil on pelliiklid. Mootormanöövrid tehakse kogu rakku katvate tohutute ripsmete tõttu.

Ripslastel on kaks tuuma: üks suur, mis vastutab rakkude metabolismi eest, ja väike, mis edastab pärilikku teavet.

Ripslastel on korrastatud seedesüsteem: tsütostoom on rakusuu, tsütofarünks on raku neelus. Seedeensüümid vabanevad vakuoolidest järk-järgult, mis tagab toitainete täieliku seedimise. Toidu seedimata osad väljuvad pulbri kaudu, mis on keha otsas eriline moodustis. Sümptomid, mis võivad ilmneda nende parasiitide esinemisel soolestikus, on toodud allolevas tabelis.

Patogeen Lokaliseerimine Sümptomid Diagnostika
Balantidium coli Käärsool Palavik, mürgistus, kõhuvalu, kõhulahtisus koos lima ja verega, iiveldus, oksendamine. Asümptomaatiline, tsüstikandja Tuvastamine väljaheites, käärsoole biopsia

Balantidiaasi ravi hõlmab antibakteriaalsete ja antiprotoossete ravimite väljakirjutamist vastavalt ühele järgmistest skeemidest.

Helmintide üldised omadused

Helmintoloogia on teadus teiste loomade kehas parasiteerivatest ussidest (helmintidest), nende põhjustatud haigustest, samuti diagnoosimis-, ennetus- ja ravimeetoditest.

Helmintide fauna on kõigi inimestel tuvastatud helmintide kogum. Helmintilised haigused, erinevalt algloomade (algloomade) põhjustatud haigustest, ei ole kõikjal levinud.

Enamik usse tegutseb inimeste seedetraktis, teised võivad rünnata parenhüümiorganeid, verd ja urogenitaalsüsteemi.

Helmintide levik sõltub elanikkonna tööjõulisest aktiivsusest, erinevate elanikkonnarühmade toitumisharjumustest ja riigi majanduslikust olukorrast. Meie riigis on kõige levinumad järgmised helmintiaasid.

Helmintiahaigused jagunevad geohelmintiaasideks ja biohelmintiaasideks. Geohelmintide munade või vastsete arenemiseks peavad nad küpsema ja patogeensete omaduste saamiseks olema väliskeskkonnas. Need on ümarussid, piitsaussid, neekaatorid ja teised.

Biohelmindid läbivad oma elutsükli asendusperemehega ning patogeensete omaduste omandamiseks peavad nende munad sattuma vahe- ja mõnikord ka lisaperemehe sisse. Need on veise-, sea-paeluss, opisthorchis, fasciola jt.

Parasiitsete usside või nende vastsete vormide paiknemine inimkehas on väga mitmekesine: peen- ja jämesooles (soolepõletik), sapiteedes ja maksas, vereringes, kesknärvisüsteemis ja silmades, nahas, lihastes jm. Esinevad sooleparasiidid. inimestel sagedamini kui kangas.

Helmintiaaside patogeneesis on märkimisväärne tähtsus allergiliste reaktsioonide ilmnemisel ja raskel degeneratiivsel protsessil. Need ilmnevad usside suure hulga antigeenide tõttu.

Muud patogeneesi tegurid hõlmavad vastsete vorme ja täiskasvanud isendeid moodustavate ensüümide otsest mõju. Usside arengu hilisemates etappides mängib olulist rolli mehaaniline tegur ja fikseerimisorganite otsene traumaatiline toime.

Diagnoosi kinnitab tavaliselt intervjuu, haiguse kliiniline pilt ning munade, vastsete, tükkide või täiskasvanud usside tuvastamine väljaheites, rögas ja kaksteistsõrmiksoole mahlas.

Helmintiaaside diagnoosimisel mängivad olulist rolli ka seroloogilised reaktsioonid, röntgeni- ja ultraheliuuringud.

Üldiselt on inimestel leitud umbes kolmsada liiki patogeenseid usse, millest kakskümmend kaheksa liiki on kõige laiemalt levinud: 12 liiki trematoode, 8 liiki tsestoode, 8 liiki nematoodi.