Inimeste parasiitide tüübid ja parasiitidest põhjustatud haigused

kuidas pinworms välja näeb

Pinwormon lasterühmades sage külaline. See on keskmise suurusega (kuni 1 cm pikkune) peensoole ja jämesoole elanik, muneb pärasoolest lahkudes mune nahavoltidele, aluspesule ja voodipesule. See juhtub sagedamini öösel, millega kaasneb tugev sügelus pärakus. Pinwormide munad valmivad 4-6 tunni pärast ja on valmis haigusi põhjustama, nad on keskkonnas suurepäraselt säilinud. Nad sisenevad inimkehasse tolmu, määrdunud kätega, pehmete mänguasjade, aluspesu, nõude kaudu.

Diagnoosi seadmine - päraku ümbruse nahalt kraapimine ja mikroskoobi all uurimine on vajalik vähemalt 3 korda 3-päevaste intervallidega.

Pinworm-munarakkude leidmisel tuleb uurida kogu nakatunud perekonda.

Maailmas on enterobiaasi nakatunud umbes 350 miljonit inimest, kui üks pereliige on nakatunud, on haiguse oht kõigile leibkondadele väga suur.

Toxocara - parasiit

Toxocaraon koerte seedesüsteemi parasiit. USA-s ja Euroopas on toksokariaas 80% kutsikatest ja üle 50% täiskasvanud koertest. Inimeste uuringud on näidanud, et kuni 37% elanikkonnast on sensibiliseeritud Toxocara antigeeni suhtes. See tähendab, et need inimesed olid või on nüüd toksokara kandjad.

Toxocara on kuni 30 cm pikk, sellisel kujul elab ta oma alalise omaniku - koera - kehas. Koer vabastab toksokarimunad liiva, mulda, kus need võivad püsida mitu aastat. Liivaga satuvad nad liivakastides mängivate laste kätte ning jäävad ka kingade ja riiete külge. Inimesesse sattumine on parasiidi jaoks tupiktee, sest vastsed küpsevad, levivad anumate ja siseorganite kaudu, kuid ei paista silma.

Diagnoosi seadmiseks ei ole väljaheidete analüüs sugugi informatiivne, vaja on kahjustatud elundite (tavaliselt maksa) biopsiat ja immunoloogilisi uuringuid.

Kõige traagilisem on toksokari sattumine silma (alates 15% -l silmade eemaldamise juhtumitest maailmas on tingitud toksokarast), ebameeldivad on ka kopsude, südame, aju, lihaste kahjustused - palavik, köha, maksa suurenemine, lümfisõlmede põletik, nahalööbed, närvi- ja psüühikahäired, krambid.

Ascaris - parasiit

inimese keha ümarussid

Ascaris- mõjutab aastas kuni 100 miljonit inimest. See satub inimesesse koos toiduga (tavaliselt kuumtöötlemata ürdid, köögiviljad ja puuviljad), toore veega, määrdunud käte, tolmuga ja seda kannavad kärbsed aktiivselt. Ümarussi pikkus on kuni 40 cm, üks emane ümaruss eritab päevas kuni 200 000 muna, mis satuvad mulda ja on selles aastaid hästi säilinud. Allaneelatud ümarussimuna muutub peensooles vastseks, tungib seejärel sooleseina, siseneb vere kapillaaridesse, kandub maksa, aju, silma, südamesse ja kopsudesse. Liikumisprotsessis toituvad ümarussid verest - erütrotsüütidest ja toitainetest. Aneemia (aneemia) on askariaasi sagedane kaaslane.

Vastsete ränne põhjustab inimestel allergiat, valu kogu kehas, palavikku, suurenenud astmariski, artriiti, neurodermatiiti, ekseemi, krampe. Kui see siseneb kopsudesse veresoonte purunemise tõttu, on võimalik verejooks ja hemoptüüs, röntgenikiirgusel - infiltraadid, nagu tuberkuloosses protsessis.

Liikudes mööda bronhid neelu, satuvad röga ümarussid suhu ja sealt edasi - söögitorusse, maosse ja soolestikku. Soolestikus säilitatakse ümarussid, mis toetuvad sooleseintele, põhjustades põletikku, infiltratsiooni ja verejooksu. Tüsistused on võimalikud, kui ümaruss satub nina nina, maksa, sapijuhadesse, pankreasse ja neerudesse. Kõhuõõnes on soole obstruktsioon, mädane protsess. Diagnoos põhineb väljaheidete analüüsidel (vähemalt 3 korda), immunoloogilistel testidel - vastsete perioodil.

Hookworm - parasiit

Hookworm- võib siseneda inimesesse naha kaudu paljajalu kõndides (see ei jäta jälgi), samuti nagu ümaruss, suu kaudu. Hookwormide suurused - kuni 1, 5 cm, migreeruvad ja kahjustavad samamoodi nagu ümarussid. Tunnus on selline sümptom nagu jäsemete sügelev lööve ja rohkem väljendunud aneemia.

Väljaheite analüüsid, nagu enamiku sissetungide puhul, tuleb läbi viia vähemalt 3 korda.

Lai lint - parasiit

lai paeluss inimese kehas

Lai paelusson suur pika maksaga,ühe inimese pikkus on kuni 10 meetrit, eluiga inimkehas kuni 25 aastat.Kas te kujutate ette, mis juhtub inimeses, kui sees on mitu nii suurt saja-aastast?

Kujutage ette, kuidas uss on soolestikus keerdunud, kui vähe ruumi jääb inimese soolestiku valendikku! Kui uss "sirgeks", siis pool tema pikkusest ripuks! Muide, uss neelab enda jaoks kõik vajalikud ja kasulikud ained kogu kehapinna ulatuses.

Võite nakatuda toorest, ebapiisavalt soolatud kala, vähke ja kaaviari süües. Paelussi olemasolu sümptomiteks võivad olla aneemia, kurnatus, kõhuvalu, eriti sellised sümptomid nagu suurenenud süljeeritus hommikul, oksendamine, iiveldus, nõrkus, letargia, unisus. Soole obstruktsioon on võimalik.

Ettevalmistamata inimesele avaldab täiesti uimastavat efekti parasiidi katkise "saba" vabastamine soolestikust - see on paelussi omadus, mis aitab diagnoosi panna.

Veiste ja sealiha paelussid on parasiidid

Veise ja sealiha paelussid on parasiidid, mis satuvad inimkehasse koos toore liha, lihatoodete, seapekkidega.

Täiskasvanud veiste paelussi pikkus on kuni 7 meetrit, seapaela oma kuni 2 meetrit, eluiga kuni 20 aastat ja peamine oht on vastsete rändel, kes on võimelised tungida isegi silma ja ajju.

Ehhinokokk ja Alveokokk - parasiidid

ehhinokokk ja alveokokk organismis

Ehhinokokk ja alveokokk on parasiidid, mille inimene nakatab kokkupuutel loomakandjatega, saades saastunud vett, neelates mulda marjade ja köögiviljadega.

Soolestikust vastseid kannab vereringe kogu kehas, sisenedes maksa, kopsudesse, neerudesse, luudesse ja ajju. Vastne muundub tsüstiks, mis kasvab ümbritsevate kudede surumisel ja pigistamisel. Sümptomid sõltuvad tsüsti asukohast ja elundite kokkusurumisastmest.

Tsüsti purunemine on väga kohutav komplikatsioon.

Giardia - parasiit

Giardiaon lipukate klassi kõige lihtsam parasiitloom. See on pirnikujuline, pikkusega 10–20 µm; seljaosa on kumer, ventraalne külg on nõgus ja moodustab iminõu ajutiseks kinnitamiseks peremees soole epiteelirakkudele. 2 ovaalset tuuma, 4 paari lipukesi. See elab inimese soolestikus (peamiselt lastel), peamiselt kaksteistsõrmiksooles, harvem sapijuhas ja sapipõies, põhjustades giardiaasi. Asümptomaatilised parasiitkandjad on levinud. Tsüstidega nakatumine toimub siis, kui algloomad satuvad suu kaudu soolestiku alumisse ossa, kui saastunud toit või vesi satub kehasse, samuti määrdunud käte kaudu jne. Esinemissagedus on juhuslik. Giardiaas on levinud kõikjal maailmas.