Ussid (parasitaarussnugilised)

Uss levikust (helminthiasis) — haigused, mis põhjustavad inimesel parasiite (ussid, parasitaarussnugilised), kes elavad sees organismi.

mis on ussid

Mis see on?

Praegu on teada umbes 300 parasiithaigused inimese. Nad otsustasid jagada oma soole ja extraintestinal. Nagu nimi tuleneb ka, et esimesel juhul on ussid ja nende vastsed elavad soolestikus ja teises väljaspool seda: lihased, kopsud, maksa ja nii edasi Kõige levinumad haigused tõttu parasiidid peetakse soole: enterobiasis ja ascariasis.

Enterobiasis põhjustavad väikesed parasiite — pinworms. Pikkus nad ei ületa 1 vt mille Üks ots on ussi tavaliselt pikad ja teine — ümar. Värv pinworms võib varieeruda valge ja kollakas kuni peaaegu must. Need ussid teevad öise eluviisiga: pimeda ajal naistel roomama pärakusse ning sealt nahk päraku ümbruses, mune voldid, naha ja ise surevad.

Keskmine eluiga pinworms — poolteist kuud.

Ascariasis põhjustavad suuremad ussid — ümarusside. Pikkus nad võivad ulatuda 20 vt Parasiteerivad ümarusside peamiselt peensooles, nii et tuvastada nende calais on üsna raske. Eluiga ümarusside — mitu aastat.

Nakatumine

Tavaliselt nakkuse ussid toimub läbi väljaheitega saastunud pinnas. Näiteks, kui ei käsi pesta ja ära puhastada küüned pärast tööd maaga, on määrdunud köögiviljad, puuviljad ja marjad. Lisaks rolli nakkuse ussid mängivad lendab. Nad on oma jalad ja pagasiruumi talu parasitaarsete munad toitu. Ka nakkuse ussid on võimalik ja kui juhuslikult seedeelundite vett, kui vannis veekogudes. Lapsed on sageli nakatunud ussid lemmikloomad.

Mis toimub?

Organismis täiskasvanud inimese kutsumata külaline ootab kolmekordne kaitsebarjääri. Esimene — ensüümid suus, teine — happeline keskkond -, mao -, kolmas — kohalikku immuunsust soole. Kahjuks nõrgenenud organismis kõik need takistused võivad mitte töötada. Siis on ussid ikka saada sisse soolte ja arenevad täiskasvanud isendit.

Aja jooksul inimese organism mürgitatud elutegevuse produktid ussid. Patsient tõuseb väsimus, halvenenud või, vastupidi, suurendab söögiisu, tekivad peavalud. Häiritud seedetrakti: tekivad kõhuvalu, kõhulahtisus, kõhukinnisus ja oksendamine. Võib esineda päraku sügelus. Suurendada tundlikkust allergeenid — ka tulemus tormiline elu ussid. Tagajärjed võivad olla väga kurblik — naha lööve kuni astma. Veel üks negatiivne mõju ussid — nad kahjustavad immuunsüsteemi.

ravi ussid

Kui avaldub?

Märke parasiithaigused sõltuvad liigi ja koguse usse, ka üksiku keha reaktsioone ussid. Esimesed sümptomid nakkuse ussid: halveneb söögiisu, seal on oksendamine, iiveldus või drooling, paroxysmal kõhuvalu. Kõhukinnisus vaheldub kõhulahtisus tekib kiire väsimus ja nõrkus, häiritud uni. Nakatumisel ussid (pinworms), haigete häirib sügelus valdkonnas läbisõitu ja jalgevahe. Võimendab ta öösel ja puhkavad. Mõnikord see on nii tugev, et patsient ärkab.

Kui ohtlik?

Kõhukinnisus, teravad valud kõhus ja tema turse tuleb kohe pöörduda arsti poole. Sellised sümptomid võivad viidata tekkinud soole obstruktsiooni. Kui raske helminthiasis arenevad rikkumise poolt närvisüsteemi häired: pikaajaline peavalu, peapööritus, närvi-tiki. Kui ascariasis olemuse tõttu ränne parasiit organismis võib tekkida selline sümptom, millel ussid nagu paroxysmal tugev köha. Sageli tunnustega ussid inimesel on naha muutused vormis erinevaid lööve.

Diagnostika uss levikust

Igal kahtlusel nakkuse ussid tuleks kindlasti pöörduda spetsialisti, mitte tegeleda ise. Diagnoos kinnitatakse tavalise analüüsiga kala munad ussid. Kui esmasel analüüsil cala parasitaarsete munad inimesel ei ole avastatud, kuid nakatumise tõenäosus on suur, analüüse korratakse mitu korda järjest.

Kuidas ravida ussid

Ravi ussid kasutatakse spetsiaalseid ravimeid vastu ussid. Valik ravimeid ussid, sõltub konkreetse liigi usse leitud patsiendil. Arst kirjutab tabletid, mille eesmärk on vabaneda parasiitidest. Ravi ussid toimub kodus.

Tervenemise kriteeriumiks on korduv negatiivseid analüüside tulemused fekaalid inimesel on ussid munad.